افزایش ۴۰ هزار و ۹۲۸ واحدی شاخص بورس تهران

تومان نیوز: شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش ۴۰ هزار و ۹۲۸ واحد روبرو شد.
به گزارش پایگاه خبری تومان نیوز، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز هم در پایان معاملات با افزایش 40 هزار و 928 واحد روبرو شد و به رقم 1 میلیون و 270 هزار و 602 واحد رسید.
 
همچنین شاخص کل با معیار هم وزن با افزایش 10 هزار و 491 واحد به رقم 409 هزار و 242 واحد رسید.
 
ارزش بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از 4 هزار و 756 تریلیون تومان رسید.
 
امروز معامله‌گران در بورس تهران بیش از 6.7 میلیارد سهام، اوراق مالی و حق تقدم در قالب 1.4 میلیون نوبت معامله و به ارزش 11 هزار و 483 میلیارد تومان داد و ستد کردند که اگر ارزش معاملات فرابورس را که امروز بیش از 5 هزار و 683 میلیارد تومان رسید را در نظر بگیریم امروز معامله‌گران در بورس تهران و فرابورس ایران بیش از 17 هزار و 166 میلیارد تومان داد و ستد کردند که البته حدود 10 درصد از این رقم به عنوان پول جدید وارد بازار شده و بقیه ناشی از دست به دست شدن سهام شناور در بازار است.
 
کارشناسان دلیل افزایش شاخص و رکورد شکنی بورس را هجوم نقدینگی سرگردان بازار به سمت بازار می‌دانند که البته رکود بازارهای موازی مانند مسکن، طلا، سکه و ارز هم به آن کمک کرده و پول‌های مردم در شرایط تورمی به خاطر حفظ ارزش و بازدهی مناسب وارد بورس شده است.
 
در این بین باید توصیه کارشناسان و متخصصان اقتصاد را در نظر بگیریم که بدون تحلیل و مطالعه نباید وارد سرمایه‌گذاری در بورس شد و این نکته را تازه واردان حتما در نظر بگیرند که حضور در بورس الزاما همراه با ریسک و بازدهی است و به هیچ وجه نباید انتظار فقط سود آوری داشته باشند. بلکه اگر بدون مطالعه وارد بازار شوند ممکن است با زیان قابل توجهی از آن خارج شوند.
 
کارشناسان در این زمینه توصیه می‌کنند تازه واردان به بورس ابتدا از خرید سهام عرضه اولیه، سهام واحدهای قابل معامله بورسی دولتی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری شروع کنند تا ریسک آنها به حداقل کاهش یافته و بازدهی‌ آن بیشتر شود. 
 
در این زمینه مشاهدات خبرنگار ما حاکی است در شهرستان‌ها دفاتر پیشخوان و کافی نت‌ها مشتریان برای دریافت کد بورسی و سامانه سجام  پیدا کرده‌اند و این نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری در بورس به یکی از گزینه‌های سرمایه‌گذاری خانوارهای ایرانی تبدیل شده است.
 
نمادهای تاثیرگذار در تقویت شاخص بورس شامل فولاد مبارکه، ملی مس، پتروشیمی خلیج فارس، شستا، گل گهر، پالایش نفت اصفهان و چادرملو بوده‌اند.
 
امروز شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی 3.3 درصد رشد کرده، شاخص کل 3.3 درصد، شاخص بازار اول 3.3 درصد، شاخص بازار دوم 3.2 درصد، شاخص کل با معیار هم وزن 2.6 درصد، شاخص قیمت با معیار هم وزن 2.6 درصد، شاخص آزاد شناور 3.1 درصد رشد کرده‌اند.
 
نمادهای پربیننده امروز شامل بانک ملت، پالایش نفت اصفهان، فولاد مبارکه، پالایش نفت بندرعباس، ملی‌مس ایران، گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو، هلدینگ سرمایه‌گذاری غدیر و بانک صادرات بوده‌اند.
 
امروز در فرابورس ایران در پایان معاملات شاخص کل 369 واحد رشد کرده و به رقم 14 هزار و 175 واحد رسید. 
 
ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از 930 هزار میلیارد تومان رسید.
 
معامله‌گران در فرابورس ایران امروز بیش از 3.3 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 793 هزار نوبت معامله و به ارزش 5 هزار و 684 میلیارد تومان داد و ستد کردند.
 
نمادهای میدکو، ذوب‌آهن، صباتامین، فولاد هرمزگان، پتروشیمی تندگویان، نیروی برق دماوند و بیمه پاسارگاد همگی در تقویت شاخص فرابورس مؤثر بودند.
 
نمادهای پربیننده شامل ذوب‌آهن اصفهان، صنایع کاغذ پارس، پتروشیمی تندگویان، سمگا، تولید نیروی برق دماوند، کشت و صنعت شهداب ناب خراسان، داروسازی تولید دارو و ریل پرداز سیر بوده‌اند.

برچسب ها:
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
کد امنیتی:
SecImgSes
* نظر:
گالری
نگاه تومان نیوز